H. Nihâl ATSIZ

Basılmayan Makaleler

Atsız'ın daha önce İrfan Yayıncılık'tan basılan o meşhur beyaz kapaklı eserlerini piyasada toplu bir şekilde bulmanın güçleşmeye başladığı zamanlarda Ötüken Neşriyat, Atsız'ın bunlar da dahil olmak üzere başka eserleriyle birlikte tüm külliyatını yeniden ve güzelce basmaya karar vermiş fakat İrfan Yayıncılık'taki kitaplarda yer alan bazı yazılarını, özellikle de ucu birilerine dokunanları basıma dahil etmemişti.

Bu duruma tepki gösteren bir avuç Türkçü, Atsız'ın büyük oğlu Buğra Atsız öncülüğünde organize olarak eksik olan makaleleri tespit etmiş ve Togan Yayıncılık'tan yayınlatmıştır. İşte bu süreçteki Türkçülerden biri olarak ben de kitabın kapak tasarımını gerçekleştirmiştim.

Kitap hakkında birkaç sorum ve sorunum olmuştu, ancak sürecin temposu içinde unutuldu. Bunlardan kitap adı hakkında olanı şuydu: Kitap adı "Basılmayan Makaleler" ama bunlar daha önce İrfan'dan basıldı, Ötüken'den basılmadı. Bu duruma bir gönderme yapılacaksa başlık daha uygun bir şekilde düzeltilmeli. Bu haliyle sanki Atsız'ın daha önce hiçbir yerde basılmamış, ilk defa basılan makaleleri gibi bir anlam çıkıyor.

Diğer sorunum da şuydu: Kitap basıldıktan sonra esefle fark edildi ki, ciddi editör hataları vardı veya editörlük hiç yapmılmadan doğrudan kopyala yapıştırla basılmıştı. Halbuki eksik makaleler tespit edilip Togan Yayıncılık'a gönderilirken, yazılar dijital ortamda daha rahat görülsün ve okunarak anlaşılsın, hangi makeleler, başlık ne, ilk paragraf neyle başlıyor neyle bitiyor diye bir kolaylık sağlansın diye Atsız'ın internet ortamındaki o meşhur PDF'lerinden kopyalanmıştı. Elbette bununla birlikte eksik makaleleri içeren, İrfan Yayıncılık'tan basılan kitaplar da kargolanmıştı. Ancak anlaşılan o ki, PDF'lerden kopyalanmış metni alıp olduğu gibi basmışlar.

Son olarak, bir de kitap kapağı hakkında bir sorunum oldu. Sağlıksız bir iletişimden sonra PSD dosyasını gönderdiğim tasarımımı kitap basıldıktan sonra gördüğümde fark ettim ki, kenarlardan kırpmalar ve bazı nesnelerde oynamalar olmuştu. Ön kapakta sağ tarafdaki işleme, normalde Atsız'ın Z harfinin arkasında ve onun enindeyken, basımdaki hali kapağın en sağına dayandırılmıştı.

Arka Kapak Metni

Yakın geçmişimizin önemli düşünürlerinden biri olan Hüseyin Nihâl ATSIZ, hem çalışmalarıyla tarihimizin en eski dönemlerine kadar ışık tutabilen büyük bir tarihçi hem atlıyı atından indirebilecek kadar güçlü bir yazar ve şair hem de Türklük Bilimi’nin ilgilendiği konularda kaynak sayılabilecek derecede önemli eserler veren bir Türkologdur.

Kullanılan Renkler

  • Camgöbeği orta koyu tonu (#0069B4)
  • Camgöbeği çok koyu tonu (#002D4C)
  • Kahverengi çok açık tonu (#FFD99F)

Kullanılan Fontlar

  • Action of the Time
  • Franklin Gothic
  • Times New Roman
  • Orkun (Eski Türkçe)