Projeler Hakkında

Arka plan ve alt yapı notları...

1

Evren boşluğuna fırlatıldık. Uzay boşluğunda boğulma hissi yaşadım. Tıpkı yaratılış mitinde kozmik bengü denizin üzerinde uçmaktan bıkan ve yorulan kaz gibi. Kendime tutunacak dal, yaslanacak ağaç aradım. Kendime axis-mundi aradım. Kendimi uzay zaman boşluğunda bir yere sabitlemeye ve dünyayı o pencereden okumaya çalıştım.
Eskiden mitler ve dinler bu ihtiyacı karşılıyordu ama şimdi karşılayamıyor. En azından benim gibi olanları. Kendi mitimi kurgulamaya çalıştım. Kendi hikâyemi oluşturdum. Doğuştan gelen, değişmez temeller üzerinden yola çıktım. Bunları Temir Kazık gibi axis-mundi yaptım. Bunlar nedir? Bir insanın soyu, milliyeti ve kişiliğinin değişmez yanları…
İç dünyama yönelmekte ve Türklükte yani beni ben yapan özümde kendimi buldum. “Psikokültürel Otobiyografi” ve “Kişisel Marka Tasarımı” projelerimin duygu ve düşünce temelleri bu zamanlarda atıldı.

2

Toplum içinde kültürle yaşanır. İnsanlık kültürel ağlarla örülü. Kültüre ilgi duydum. Kültürü Türklükle birleştirince Türk kültürü ve tarihi ilgisi doğdu. Bu ilgim ilerleyince Türklüğe olan sevgi, saygı ve bağlılığımın ufku ve gücü arttı. Türkçülük doğdu. Hayatı Türklük ve Türkçülük bakış açısıyla yaşadım. “Türkçü Törü” projemin duygu ve düşünce temelleri bu zamanlarda atıldı.
Türk kültürü ve tarihi ilgisi beni Türkoloji’ye getirdi. “Tengri Törü” projemin duygu ve düşünce temelleri bu zamanlarda atıldı. Kültürbilim ile Türkoloji’nin kesişme noktası olan halkbilimi alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi aldım.

3

Kendimi doğru tanıma ve tanıtma yolculuğunda çok şeyler keşfettim. Benzer benzeri çeker kuralını kendim fark ettim. Benimle benzer yollardan geçen bir ruha denk geldim. Doğru kişiyi bulmanın anlamını öğrendiğim insan. Tanıştığım ilk andan beri en yakınlarımın da dikkatini çeken ve onlarca da sevilen olağanüstü yardımcı. Etrafıma ördüğüm karamsar ve paranoid güvenlik duvarını, arı duruluğu ve ışıltısıyla su gibi, kadife gibi aşıp içimde filizlenen yaşam ağacı. Geçmişte bir zaman, puslu sisli havada içine düştüğüm belirsizliğe kendisini de maruz bırakıp istemeden canını yaktığım yavru yürek. Güzelliği, aklı ve bilgisiyle avcılığımı tetikleyen alageyik. Avlarken izini sürüp beni kendi ergenekonumdan çıkaran hayat yoldaşım.
Özge ile tanıştım ve evlendim.

4

Bilgisayar ve internet, gözüm ve kulağım gibiydi. Onlarla vakit geçirmeyi hep çok sevdim. Hemen her işimi onlarla gördüm. İlgi alanı, hobi, beceri, okul, dersler, kurslar, uzmanlık alanlarımdaki neredeyse tüm anlama ve anlatma, okuma ve yazma işlerimi dijital üzerinden gördüm. Bilgisayar ve internette bazı becerilere ilgi duydum ve geliştirdim. Genel bilgisayar kullanımı, SEO, sosyal medya, WordPress, Photoshop alanlarınla uzmanlaştım. “Damga Dijital” projemin duygu ve düşünce temelleri bu zamanlarda atıldı.